Bugün Twitter’da gezinirken bir gariplik farkettim. Bunu sizlerle paylaşmak istedim:

Elon Musk’ı takip ediyorum. Hem öncülük ettiği bilimsel çalışmaları takip ve takdir ederim, hem de Anıtkabir’i ziyaretinden dolayı bir sempatim var. Bugün bir twitini gördüm. Bir emoji hakkında yazmış. Çok önemli bir şey değil, önemli olan o twitin ardından gelenler. Aşağıdaki ekran görüntüsüne baktığınızda üstte Elon Musk’ın attığı, bahsettiğim twitini görüyorsunuz. Ardından gelen twit de sanki Elon Musk tarafından gönderilmiş gibi, değil mi?..

Değil. Dikkatli bakın, adresler farklı. Bugün o twit dizisinde Elon Musk hesabını taklit eden birden fazla hesaptan dolandırıcılık twitleri atıldığı görünüyor. Bir kısmı duyarlı takipçiler tarafından Twitter’a şikayet edildi ve kapattırıldı, ama hâlâ yayında olan birkaçını ben saatler sonra bile ekran görüntüsünde yakalayabildiğime göre ne kadar yaygın ve kandırıcı olduklarını gelin siz düşünün.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde yapılan dolandırıcılığı kısaca özetleyeyim:

Elon Musk’ın hesabının tıpatıp benzeri oluşturuluyor. Bu hesaptan, Elon Musk’ın bir twitine yanıt olarak resimdeki gibi bir “bugün takipçilerime 3000 ETH (Ethereum, bir çeşit kripto para) dağıtıyorum, aşağıdaki adrese 0,3 – 5 ETH arasında bir meblağ gönderin ve ben size bunun on katını hemen iade edeyim” mesajı gönderiliyor. Tabi o kripto para hesabı Elon Musk’a ait değil. Kananlar hemen kripto cüzdanlarındaki meblağlardan bir miktarını ya da tamamını verilen adrese göndermeye başlıyorlar. Tabiki geri gelen bir şey yok. Aşağıdaki gibi, dolandırıcılığı destekleyen mesajlar da sahte:

Dolandırıcılık her zaman gündemde. Hatırlarsanız, buna benzer bir dolandırıcılık (aslında o bir satın alma olayı üzerindendi) olayı da Apple’ın kurucularından ünlü Steve Wozniak’ın başına gelmişti. Konuyu haber yapan sitenin makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Dikkatli olalım lütfen. Dolandırıcılara prim vermeyelim.

Sağlıcakla…