Küçük İşletmeler İçin Kasa Önü Otomasyonu

POS, Stok Kontrol ve Fiyat Takip Sistemleri

İşletmenizde siz ve sizin yanınızda çalışan, hatta aileden olup yardım edenlerle işinizi sürdürüyorsunuz. Ne güzel! Siz kasa başındayken, dükkandaki malın fiyatlarına hakimsiniz ve satış sırasında pek desteğe ihtiyacınız yok. Peki ya yardımcınız? Size satış sırasında yardım eden herkesin dükkândaki tüm fiyatları ezberlemesini bekleyemezsiniz öyle değil mi? Peki ya yanlış fiyatlama nedeniyle uğradığınız kayıplar? Maddi kayıp ya da daha önemlisi müşteri kayıpları?

Gelin bugün işyerinize bir stok kontrol ve hatta kasa (POS) yazılımı kuralım. İsterseniz bu yazılımı, kasa başında dokunmatik bir ekranla genişletelim, kullanım kolaylasın. Barkod okuyucu, sayısal terazi, vb. liste uzar gider. Ama hangi ürünü nasıl seçeceksiniz? Seçtiğiniz ürünler sizin işinize uyum sağlayacak mı? Ya çalıştıramazsanız?.. Endişe etmeyin, biz varız!

Bu amaçla kullanacağımız bir bilgisayarınız var mı? Âlâ! Yoksa da dert etmeyin, küçük bütçeli bir Windows bilgisayarı işimizi fazlasıyla görür. İşletim sistemi kurulu ve kullanıma hazırsa, yükleyeceğimiz stok kontrol yazılımını seçmeliyiz…

Seçenekler neler? İnternet’i taradığımızda birçok seçenek bulabilirsiniz. Benim inceleyerek elediğim ve burada sizlere sunacağım üç seçenek var. Bu seçenekler arasında yer almayan üreticilerimiz darılmasın, ürün bilgilerinizi bana gönderirseniz, incelemeye dâhil edebilirim. Gelelim seçeneklerimize:

  1. Yaylasoft Hızlı Satış Programı: Barkodlu veya Hızlı Satış Sistemi Kurmak İsteyen; Süpermarket, Market, Kırtasiye, Giyim Mağazası, Manav, Pastane, Kasap, Büfe vb. işletmelerin ihtiyaç duyduğu satış üniteleri barındıran, barkodlu veya barkodsuz ürün satışı yapabilen, çok kolay ve anlaşılır arayüze sahip, önmuhasebe takip sistemiyle tam bütünleştirilmiş profesyonel bir hızlı satış programı. Satış fiyatı, bu yazı kaleme alındığında 499.- TL + KDV idi. Ürün sayfasına buradan erişebilirsiniz.
  2. MakroCell Perakende Satış Programı: Perakende satış yapan işletmelerin satış noktalarında kullanmaları için geliştirilmiş olan BarkodSis programı, satış odaklı çalışan işletmelerde bilgisayar tecrübesi olsun, olmasın herkes tarafından kullanılabilen bir uygulamadır. Dokun Sat, Okut Sat prensipleri ile çalışan yazılım dokunmatik bilgisayar, barkod okuyucular ile seri şekilde satışlar yapmanızı sağlar. Her satış sonunda isterseniz müşterinize resmi değeri olmayan alışverişine ait bilgi fişi vermenizi sağlar. Yetkilendirme özelliği ile farklı kullanıcılar tanımlanarak vardiyalı çalışan işletmelerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ürün satış fiyatı 550.-TL + KDV. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
  3. AdamPOS Perakende Otomasyon Sistemleri: Sizin ihtiyaçlarınıza odaklanmış, daha özel bir çözüm arayışındaysanız, AdamPOS’un yazılım ve donanım ürünleri size daha geniş bir yelpazede seçenek sunabilir. AdamPOS’un ürün yelpazesi daha geniş. Ürünler için güncel fiyat bilgilerini firma ile temasa geçerek alabilirsiniz. Ancak kısa bir notla belirtmek gerekirse, yukarıdaki iki seçenekten biraz daha fazla bütçe ayırmanız gerekecek, zira “size özel”. İncelemeniz için örnek bir ürün sayfasının bağlantısını burada sunuyorum.

Gelelim bunlardan ve hatta diğerlerinin arasından kendinize nasıl bir seçim yapacağınıza. Burada ihtiyaçlarınızın neler olduğunu kesin bir biçimde belirlemenizde fayda var. Sonra, bu ihtiyaçlar için ne kadar bir bütçe ayırabileceğinizi bilmelisiniz. Ardından da ihtiyaçlarınıza en uygun cevabı hangi seçenekle alacağınızı belirlemelisiniz. Yukarıdaki seçenekleri kendi işyerinize uygulamak için ilave donanım ve/veya yazılım ihtiyaçlarınız da ortaya çıkabilir.

Bütün bunları nasıl yapacağınız konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, bize danışabilirsiniz.