Bilişim Dünyasında Felaket Senaryoları – Yedekleme

Stok kontrolü tuttuğunuz, satışlarınızı, alacaklarınızı takip ettiğiniz bilgisayarınız ne kadar güvende? Peki ya işletim sistemi ne kadar kararlı? Verilerinizi kaydettiğiniz, bilgisayarınızın temel bileşenlerinden sabit disk sürücünün ömrü ne kadar kaldı?

Sizin için değerli olan verileriniz, güncel envanter (stok) bilgileriniz, cari hesaplarınız, müşteri listeniz, satış dökümleriniz, ve benzerleri… Bunlar ne kadar güvende? Bunları kaydettiğiniz bilgisayar sisteminiz ne kadar güvenilir?.. Aslında her an söz konusu sistemlerin biri veya birkaçı birden size kabus yaşatabilecek potansiyele sahip, haberiniz olsun. Örnek: verilerinizi kaydettiğiniz sabit disk (hard disk, sabit sürücü, vb.) siz tam yeni bir satış işlemini girmeye çalışırken istifasını verse (çok muhtemel – hiç şaşırmayın), ben artık çalışmıyorum dese, ne yapardınız?..

Küçük bir bilgi, artık çalışmayan diskinizden veri kurtarmak için çeşitli firmalar var. Diskinizden veri kurtarma ücreti olarak, ortalama 5000.-TL’den başlayan meblağlar istiyorlar. Kurtarılacak veri ne kadar çoksa fiyat da logaritmik olarak artıyor.

Gelelim sadede, yedekleme yapıyor musunuz? Hayır mı? Güzel, devam edin 🙂

Şaka! Hemen, yedekleme konusunda bir adım atın ve sizin için önemli verinin yedeklemesini planlayın. Dilerseniz, ben de size yardımcı olabilirim.